ArhivaSeptember 2023

Насиље као начин живота

Н

У току два дана догодила су се два монструозна злочина. Убијена су деца. Србија се дигла на ноге. Траже се кривци и нуде „решења“ која се баве последицама и која, у коначном, само доприносе да се прикрију друштвени узроци који условљавају да млади постају убице, дрогераши, криминалци… Све је то подвала која служи зато да се скине одговорност са владајућег поретка. Малограђани не желе да се сучеље са владајућим поретком. Капитализам је неприкосновен. Шта се то, заправо, дешава са нашим друштвом?

Налазимо се у све дубљој капиталистичкој мочвари. Капитализам узима све крвавији данак. Насиље је свеприсутно. Живимо у друштву које се заснива на принципима „Човек је човеку вук!“, „Рат свих против свих!“, „Уништи конкуренцију!“, „Паре не смрде!“, „Рат је најбољи посао!“…

Живимо у страху. Некада смо остављали кључ од стана испод отирача… Данас живимо иза металних врата, безбедносних система, „специјалних“ брава, камера и рефлектора… Више не смемо децу да пустимо на улицу, у школу, у продавницу… Данас живимо у „демократији“. Постали смо део капиталистичке цивилизације. Насиље је постало начин живота.

Свакодневно се дешавају стравична убиства и самоубиства; криминал буја; продавци дроге су свуда; политичари, полицајци и судије постали су слуге и заштитници криминалних банди; радници су изложени све беспоштеднијој пљачки и самовољи капиталиста; све већи број деце буде отето – Србија је постала део светског ланца трговине децом и органима; породично насиље узима маха – деца су његове најгоре жртве; све је већи број силовања; проституција цвета; затварају се школе и отварају коцкарнице у којима криминалци претварају младе у коцкарске протуве; стадиони и спортске хале постали су концентрациони логори у којима мафијашке банде стварају од наше омладине насилнике и дрогераше; лекари и фармацеути све беспоштедније пљачкају људе којима је потребна њихова помоћ; трговци су постали преваранти који се богате пљачкајући сиротињу…

Црква се увукла у све поре живота. Попови су свуда. „Биће пропаст света!“. И попови владају страхом. Зашто „свеприсутни, свемоћни и милосрдни Бог“ није заштитио ту јадну децу?

Читава јавна сфера промовише насиље. Оно је добило спектакуларну димензију. Насиље је постало највиши егзистенцијални и тиме највиши вредносни изазов. Спремност убити постао је најважнији животни и вредносни принцип. Убилачко насиље је највиши облик самопотврде у друштву које се заснива на насиљу. Млади су највише подложни утицају владајућег духа. Они су најгоре жртве духа насиља. Убице, криминалци, „жестоки момци“, продавци дроге, макрои… постали су идоли младих.

Неће нам бити боље докле год не укинемо капитализам и створимо друштво које ће се заснивати на друштвеној својини над средствима за производњу; на привреди која ће настојати да задовољи истинске људске потребе и која ће имати разумни однос према природи; друштво у коме ће свако живети од свога рада; у коме ће свако имати одговарајуће животне услове; у коме ће образовање и здравство бити бесплатни и доступни свима; у коме ће развој међуљудских односа бити основни критеријум напретка; у коме ће рађање и одгајање деце у здравом породичном окриљу чинити смисао живота…

Добронамерна питања за добронамерне хришћане

Д
Да ли је Бог створио Адама по своме лику?
По чијем лику је Бог створио Еву?
Зашто је Бог створио Еву од Адамовог ребра?
Зашто је Бог створио Адаму сисе?
Зашто је Бог створио Еви клиторис?
Да ли је Ева имала потребу да има секс са Адамом?
Да ли је Адам силовао Еву?
Зашто је Бог створио Еви материцу?
Да ли је Ева имала потребу да роди децу?
Зашто је Бог дозволио да се деца Адама и Еве паре као животиње?
Зашто је Бог дозволио да човечанство настане у најгорем инцесту?
Да ли је Бог био у Јасеновцу?

Joga i kapitalizam – don’t worry, be happy!

J

Јога је постала саставни део Западне цивилизације. Оно што је омогућило да јога продре у све области друштвеног живота је то што она уништава критичко-мењалачки однос човека према владајућем поретку и прикива га за постојећи свет. У савременом капитализму јога је постала једно од најважнијих средстава владајућих капиталистичких кланова за уништење националне самосвести људи и њиховог слободарског достојанства – и за стварање мондијалистичког идиотизма који се појављује у виду New Age идеологије која има тоталитарни и деструктивни карактер. У „друштву спектакла“ (Дебор) гуруи су постали циркуски кловнови и као такви дворске луде капитализма.

Најважнији рекламни агенти јоге су припадници светског show-businessa, технократски фах-идиоти, поткупљени политичари и друге „јавне личности“ које у мистици и окултизму настоје да пронађу излаз из капиталистичког ништавила. Није случајно што су спортске „звезде“ међу највиђенијим промотерима New Age идеологије. Спорт је најзначајнија и најагресивнија мондијалистичка квази-религија која уништава културно наслеђе народа и визионарску свест. Он је идеално средство за декултивисање и деполитизовање људи и за стварање глобалног капиталистичког варваризма.

Јога је све присутнија и на нашим просторима. Србија је постала „интересна зона“ међународне јога-мафије која се из Индије и САД проширила на Европу. Гуруи се не појављују само као проповедници јога религије, већ и као „хуманитарни радници“ који оснивају „добротворне фондове“ – и на тај начин пљачкају добронамерне и стичу богатство.

Попут других религија јога има конкретни друштвени и историјски карактер и не може да се схвати на прави начин уколико се не схвати природа владаајућег поретка у коме је настала. У свом изворном облику јога је саставни део хиндуистичко-будистичке религије која је основ националног бића Индуса и као такав основ њихове националне културе. У изворном смислу хиндуизам се не заснива на догмама, већ на обичајима и предањима. Он је уткан у начин живота и историјско бивствовање Индуса. Хиндуизам се заснива на природњачком детерминизму. Јога је настала у свету у коме је човек роб природних процеса и огански део природе. Он се заснива на егзистенцијалној извесности која има природњачки карактер. Вечни и непроменљиви космички процеси су основ и гарант вечног живота. Вера у вечни живот заснива се на вечности космичких процеса. Људи имају према „светој реци“ Ганг религиозни однос. Она није за њих оно што у стварности јесте, већ оно што верују да јесте. „Света река“ је отелотворење „тока живота“ који је вечан. Поистовећивање човека са „током живота“ подразумева досезање до највишег космичког нивоа – до сфере вечног постојања. Купати се у „светој реци“ значи бити у загрљају бога и постати бесмртан.

У хиндуизму природни процеси су обоготворени и добијају езотерични карактер. Бог није круна истинског и као такав отелотворење највиших хуманистичких идеала, већ је персонификација вечних и непроменљивих природних процеса. Апсолутистичка природа бога заснива се на неприкосновеној моћи космичких сила. Бог је отелотворење вечног живота  и симбол вечности. Природњачки детерминизам који има непроменљиви и тоталитарни карактер представља извориште божанског. Ослободити се кроз процес реанкарнација робовања природним процесима могуће је једино поистовећивањем са природним процесима чија је моћ отелотворена у богу. Постати бог значи бити у загрљају космичке моћи која влада васељеном. Вечно одвијање природних процеса је оно што представља емпиријски основ веровања у вечност. Karma, која представља дух човека из његовог претходног живота, нема историјски и хуманистички већ метафизички карактер. Она не подразумева кретање које има историјски и дијалектички, већ природњачки и еволутивни карактер. Karma не подразумева развој стваралачких моћи човека и стварање будућности већ прикивање човека за постојећи свет.

Јога подразумева одрицање од постојећег света и стварање  виртуелне стварности која постаје параван који спречава људе да се сучеље са стварним животом. Космос, тело човека, животни процеси, међуљудски односи… – све је дато у облику илузија које представљају обрачун са реалним светом. Храмови, скулптуре, религиозне књиге, рељефи, цртежи… – све што упућује на медитацију и што ствара илузију о постојању другог света који има духовну природу означава пут који води ка богу. Храмови и испосничке ћелије не налазе се тамо где постоји богатство земаљских животних облика, већ на огољеним планинским врлетима и у пустињском безнађу. Мрачне пећине, у којима нема ничега што подсећа на живот, омиљено су место за медитацију јогина. Истовремено, наметнут је антрополошки модел који спречава човека да схвати себе као конкретно људско биће. Томе је прилагођена представа човековог организма и функционисање телесних и менталних процеса. Људи нису приказани као реална друштвена бића, већ као живе статуе у медитативним позама. То нису људи којима је поглед усмерен ка реалном свету и будућности, већ који су лишени очног вида и земаљске светлости и који настоје да се „просветле“ тако што ће се одрећи реалног света и досећи до божанског.

Јога ствара виртуелну стварност која има тоталитарни карактер. Однос човека према космосу, природи, друштву, према самоме себи и другим људима, према будућности, према смрти и рађању… – све је подређено стварању виртуелног света у главама људи. Попут хришћанске теологије, хиндуистична теологија створила је посебан језик са којим се ствара виртуелни свет у главама људи. Ради се о празнословљу које има илузионистички и хипнотички карактер. Однос према реалном свету и човеку посредован је сликом виртуалног света који има политичку и пропагандистичку природу. Треба спречити човека да схвати праву природу реалног света и убити у њему слободарско достојанство које му пружа могућност да створи хумани свет.  Путем медитације човек бива лишен свести о конкретним друштвеним условима у којима људи живе: о владајућем поретку који има класни карактер и о кастинском устројству друштва; о беспоштедном израбљивању радних људи од стране владајуће олигархије; о немаштини и беди у којој живе жене и деца; о самовољи моћних и њиховој злочиначкој владавини…

Што је безвреднији живот човека утолико је примамљивија идеја о вечном животу. То је илузија која је најважнији мамац за људе који су сведени на безимене робове владајућег поретка. Беда свакодневног живота је извориште веровања у вечност. Што је веће ништавило у коме човек живи то он интензивније осећа потребу да се обоготвори. Илузија о „вечном животу“ је духовна храна за људе који нестају у ништавилу свакодневног живота. Она није одговор страху од смрти, већ страху од нестанка.

Реч „јога“ проистиче из санскритске речи Yug која означава спајање човека са богом. Јога је утемељена у религијама Далеког Истока које уче да је човек бог – али да тога није свестан. Путем јоге човек превазилази „обични“ начин мишљења и на њему засновани однос према себи и спаја се са богом. Путем медитације мења се стање свести човека и он се ослобађа процеса бесконачних реинкарнација и на тај начин досеже до своје божанске бити. Медитација омогућава да се енергија организма дигне до највише сфере у којој се човек отелотворује у богу. Јога се заснива на илузији да човек има бога у себи и да путем медитације може да досегне до њега. Путем медитације човек напушта свет и себе као световно биће и прелази  у „вишу“ сферу постојања у којој ће се спојити са богом (Bramanom) – који је друго име за „универзални дух“ и „бесконачност“. Јога се заснива на схватању да је постојећи свет привид. Само бог постоји. Душа пролази кроз процес реинкарнација да би се у коначном ослободила процеса рађања и умирања и постала оно што уистину јесте. Руководећи се „промењеним стањем свести“ изазваним медитацијом, један од најпознатијих индијских гуруа Мехер Баба прогласио се Avatarom – инкарнацијом бога.

Јога нема просветитељски и животворни, већ мистични и окултни карактер. Она лишава човека свега што му пружа могућност да створи нове животне и хумане хоризонте. Процес реинкарнација лишава човека чула, нагона, емоција и разума. Путем медитације човек бива укинут као стваралачко, играчко, поетичко и визионарско биће. Медитација укида визионарску свест човека и маштање о хуманој будућности. У јоги ум постаје средство за обезумљење човека. У коначном, путем медитације укида се самосвест човека као људског бића. Истовремено, путем медитације животворна енергија организма постаје средство за обрачун са животворним бићем човека. Животворне способности човека постају средство за самоуништење човека као самосвојног људског бића. Досезање до бога подразумева самолишавање човека свега што га чини људским бићем. Човек постаје бог тако што престаје бити човек. Стицање самодеструктивне свести и самодеструктивне воље су најважнији услови да човек досегне до божанске сфере. Највиши ниво медитације подразумева пад у ништавило из кога нема повратка. Није случајно што су мистика и окултизам природни савезници јоге.

Медитација је аутохипноза која подразумева обављање одговарајућих телесних радњи које имају ритуални карактер – што доводи човека у психичко стање које укида емпиријски и умни однос човека према свету и према себи као људском бићу. Јогом човек бива укинут као друштвено и световно биће. Са медитацијом постиже се такво стање свести које искључује човека из света и лишава га способности да доживи себе као самосвојну личност. Медитација није усмерена на визуализацију личности и догађаја који указују на слободарску и културну историју човечанства.  Са њом се укида визионарски однос према постојећем свету и он бива сведен на датост.

Овде ћемо да укажемо на тврдњу Мирче Елијадеа да је „терор историје“ већи него икада зато што је човек „изгубио смисао за трансисторијско значење историје“. „Када човек престане да трага за кључем свог живота и није у стању да идентификује присуство трансценденталног у свом људском искуству, онда је он постао не-религиозан.“ Код Елијадеа трансцендентално има метафизички карактер. То је зато што он не сагледава човека као конкретно друштвено и историјско биће. „Свето“ има над-историјски карактер и везано је за човека као апстрактно биће. Код Елијадеа „свето“ које је лишено своје историјске суштине и човек који је лишен свог историјског бића корачају заједно на путу који води у бездан ништавила.   Елијадеова историја религије нема историјску самосвест. Он не схвата да је човек у модерном друштву направио историјски искорак: постао је еманциповано религиозно биће тако што је постао еманциповано историјско биће.

Јога која се упражњава у развијеним капиталистичким земљама Запада нема везе са изворном јогом. Природа савременог капитализма условљава конкретну природу савремене јоге. То није аутентична јога која проистиче из конкретних животних услова феудалне Индије, већ на капиталистички начин дегенерисана религија. Она не проистиче из природе света у коме је настала већ је „увезена“ и има политички и комерцијални карактер. Јога је постала роба на тржишту show-businessa. У савременом капитализму јога није владајућа идеологија већ се појављује у односу према бројним мисаоним правцима, као и према другим религијама и сектама. Она је само један од облика духовног бекства из постојећег света. У капитализму јога не може да буде религија. У свету који лишава човека духовности јога може да буде само квази-религија и као таква средство за манипулацију људима.

Капитализам је истргнуо човека из природе и свео га на део техничког света који има тоталитарни и деструктивни карактер. Однос модерног човека према природи заснива се на савладаним природним силама. Природни закони нису више неприкосновена моћ на којој се заснива божански ауторитет већ су у виду технике средство за експлоатацију и уништење природе. Човек је постао „господар и поседник природе“ (Декарт) и тиме је детронизовао ауторитет бога који се заснивао на неприкосновеној владавини космичких сила. Човек више није органски део природног света и као такав смртна материја, већ је постао органски део техничког света и као такав средство за овладавање природом. Уместо света у коме влада природњачки мимезис, човек живи у свету у коме влада технички мимезис. То је оно што одређује природу човека и на несвесном нивоу условљава његов однос како према своме телу и природи, тако и према другим људима. Телесни покрети немају више спонтани и природњачки, већ технички и инструментални карактер. Са њима се не уништава само човек као духовно, већ и као природно биће.

У савременом капитализму јога је лишена аутентичног духовног изворишта и постала је средство светске капиталистичке олигархије за уништење националних култура. Она се заснива на атомизованом безнађу које уништава породицу, традиционалне религиозне заједнице, нације… – као и све друге облике друштвеног организовања који пружају могућност човеку да препозна и доживи себе као културно и слободарско биће. Исто тако, она је средство за уништење модерног друштва, што значи средство за уништење грађанске самосвести. Јога уништава еманципаторско наслеђе хришћанства и других традиционалних религија, просветитељства, хуманистичких идеала Француске грађанске револуције, еманципаторске идеје немачке класичне филозофије и филантропског покрета… Истовремено, јога је средство за обрачун са слободарским наслеђем радничког покрета и анти-колонијалном борбом, са борбом за еманципацију жена и са визионарском свешћу потлачених.

Јога је позитивистички култ. Путем јоге укида се критичко-мењалачки однос човека према владајућем поретку и он бива прикован за постојећи свет. Јога се заснива на поданичком односу према постојећем свету. Она је конформистичка квази-религија. Попут других религија јога се заснива на класном друштву и има политички карактер. Она је средство владајуће класе за „мирење“ човека са постојећим светом. Јога производи поданички карактер и поданичку свест. Безусловна покорност владајућим духовним ауторитетима подразумева безусловну покорност владајућем поретку. Најважнији задатак светске јога-мафије је очување капитализма.

Медитација, приче о ванземаљцима, космолошка мистика, индустрија забаве… – су средство капиталиста са којим људи бивају лишени културне самосвести и слободарског достојанства. Претварање људи у атомизоване сподобе;  поистовећивање са апстрактним апсолутом што ствара илузију моћи и бесмртности; лишавање човека друштвеног и историјског бића; уништење националне и историјске самосвести; уништење слободарског достојанства и визионарске свести; уништење критичког односа према постојећем свету и потребе за стварањем хуманог света; одбацивање културног и тиме еманципаторског наслеђа; укидање човека као еманципованог грађанина; наметање идеје еволуције која нема природњачки и историјски, већ технократски и езотеријски карактер… – све су то манифестације капиталистичког дегенерисања људи.

Уместо телесне динамике која подразумева кретање кроз простор јогом се успоставља медитативна динамика којој је подређен ритам и динамика телесног покрета. Путем медитације човек напушта свет и себе као људско биће које је део света. Обављањем телесних покрета који имају ауто-хипнотичи карактер човек бива доведен у такво психичко стање у коме не осећа своје тело као део постојећег света; не осећа да је део друштва као људске заједнице; и не доживљава себе као јединствену и непоновљиву личност. Култна природа јоге условљава да се инсистира на појединостима и на ритуалном карактеру телесних покрета који су лишени културне бити – а човек свог поетичког бића. Телесни став и телесни покрети немају експресивну природу и нису усмерени према свету и људима, већ имају аутистични карактер. Опсесивне телесне радње постају начин да се човек „увуче у себе“ и на тај начин заштити од живота који га немилосрдно шамара и гази. Човек верује да ће путем ритуалног понављања покрета успети да унесе ред у животни хаос и да постане господар своје судбине. Контрола мисли подразумева контролу чула, нагона и емоција, што значи редуковани однос према свету и људима. Да би човек контролисао себе, он мора да контролише свет око себе. Истовремено, контрола ума значи да човек мора да програмира мишљење, што значи да створи шаблон мишљења који је критеријум по коме се одређују поља његовог интересовања и однос према свету и људима. Путем медитације успоставља се контрола над процесом мишљења – што неминовно доводи до раскидања непосредне везе човека са светом и до његовог менталног изобличења.  Човек постаје аутистична сподоба која путем програмирања мишљења програмира свој живот. Он мора да уклони из свог животног окружења све оно што га „узнемирава“ и „деконцентрише“. Да би могао „на миру да функционише“ све мора бити „под контролом“. Заправо, човек манипулише својим телом, нагонима, осећањима и мислима и на тај начин се отуђује од себе и постаје роб владајућег поретка.

Статични телесни став појављује се у односу према животу у коме се све одвија „на брзину“ и у коме нема места за човека као људско биће. Човек настоји да се заустави у свету који је постао машина за прављење пара и за уништење живота. Истовремено, човек је непрестано инструментализован. Стално је у „туђим рукама“ и изложен је све горем насиљу и понижењу. Жене су као „инфериорна бића“ посебно угрожене. Није случајно што је за њих јога постала „оаза среће“ (Финк) у којој, бар за тренутак, могу да се посвете себи. На први поглед јога је телесна активност. Уистину, она је ментална активност која ствара илузију да човек може да доживи себе као људско биће – у свету у коме је људскост највеће проклетство. Не тражи човек у јоги начин да досегне до бога, већ да досегне до себе. Путем медитације човек пада у мрачне лавиринте подсвести у којима царује бол и патња. Јога отвара врата пакла који капитализам ствара у човеку лишавајући га љубави и поштовања. У мраку капиталистичког ништавила јога буди у људима машту која им пружа могућност да доживе своје потиснуте и дегенерисане инстинкте. Јога постаје тренутак бивања са собом који се, у атомизованом безнађу, претвара у нарцисоидну опседнутост и постаје мастурбациона сеанса. Медитација постаје мазохистички ритуал који води човека у самоуништење.

Јога је мамац за људе који живе самотњачким животом и којима је компјутер једини прозор у свет. Јога је религија атомизованих појединаца. На Истоку беда и сиромаштво условљавају потребу за бекством из постојећег света. На Западу усамљеничко безнађе, и на њему засновано ништавило, представља најважније извориште потребе за бекством из света. Није случајно што се студентска омладина, која је у виду интелектуалне радне снаге главни мотор развоја капитализма (која је највише изложена погубном дејству све бржег одвијања процеса капиталистичке репродукције) – најоданији поборник трансценденталне медитације. Јога је духовна дрога која има секташки карактер и служи усамљеним очајницима да у илузорним световима траже смисао живота. Она омогућава човеку да се, као напуштено псето, склупча у својој усамљеничкој јазбини и заборави на свет.

Живљење бесмисленог живота ствара услове за најпогубнију манипулацију људима. Усамљени људи и личности са слабим карактером су потенцијално највеће жртве јога манипулатора. Недостатак истинских ауторитета усмерава људе ка јога-учитељима који се у поремећеној свести људи појављују као земаљска божанства. Капиталистички нихилизам је тло на коме ничу најгори облици друштвене патологије који условљавају настанак све тежих менталних болести. Медитативне сеансе не лече људе већ су духовна дрога која разара психу људи и ствара од њих менталне болеснике. Све већи број младих јогина постају жртве окултизма који представља један од најпогубнијих облика менталног дегенерисања људи.                         

Човек је друштвено биће чија је психа условљена његовим друштвеним бивствовањем. Основна претпоставка за упражњавање јоге су друштвени услови у којима човек не може да се реализује као људско биће.  Упражњавање јоге је последица трагичног положаја човека у свету у коме је лишен љубави и поштовања. Не ствара јога „поремећено психичко стање“, већ нехумани свет доводи човека у такво психичко стање из кога настаје потреба за бекством из света. Јога је само један од облика бекства човека из капиталистичког ништавила и један од облика лишавања човека ума и слободарског достојанства. Као таква она доприноси уништењу друштва као братске заједнице слободних људи. Са њом се уништава истинска друштвеност и човек као друштвено биће. Истовремено, јога уништава интегритет човека као специфичног и непоновљивог људског бића.

Заједничко јоги и хришћанству је то, што се са њима брише историја човечанства и тиме човек као историјско биће. Исто тако, брише се слободарска борба човечанства и тиме слободарска самосвест човека; брише се борба против класног друштва, што значи борба против експлоатације радних људи и борба за друштвену правду; брише се визионарска свест и идеја будућности; брише се еманципаторско наслеђе модерног друштва; брише се човек као умно биће… За разлику од хришћанства, јога не обећава својим поклоницима рај на небу и не прети паклом; нема идеје истинског и моралног расуђивања; нема слободне воље и избора између добра и зла; нема одговорности; нема сучељавања са злом; нема греха и искупљења… Духовна дрога коју ствара хришћанство је горка. Духовна дрога коју ствара јога је сладуњава.

Мехер Бабин усклик “Dont worry, be happy!” постао је идеја-водитеља на капиталистички начин дегенерисаних малограђана. Уклањање трагичног, што значи уништење критичко-мењалачког односа човека према свету, указује на праву природу јоге. Када имамо у виду да је капитализам постао тоталитарни поредак деструкције који све драматичније доводи у питање опстанак човечанства, постаје јасно да јога нема само анти-слободарски, већ и анти-егзистенцијални карактер. Она лишава човека одговорности за опстанак света и уништава борбену вољу која му пружа могућност да спречи уништење живота на Земљи. Гуруи су постали гробари човечанства.

Умро је Пеле

У
Умро је Пеле. Умро је још један од „богова“ у кога се куне бразилска сиротиња. Милиони деце која труну у блату бразилских фавела и даље сањају да постану „богови“ – попут Пелеа. Божански ореол Пелеа, који су створиле капиталистичке банде које владају Бразилом и њихови новинари, буди наду обесправљеним младим људима да ће да побегну из смрдљивих јазбина и постану „спортске звезде“ – које ће становати у замковима и возити се у златним колима.
Колико деце је дигло руке од књиге верујући да ће да постану Пеле? Колико младих су постали криминалци јер задојени лажном надом нису стекли образовање без кога не могу да се дигну са друштвеног дна? Колико младих је умрло у дрогерашкој агонији јер су у годинама када су могли да стекну занат играли фудбал на Копокабани – верујући да ће да постану Пеле?
Пеле је умро, али ће његов божански ореол и даље бити мамац за бразилску сиротињу. Докле год буде фавела Пеле ће живети у сновима младих и нудити им лажну наду која их води у ништавило и смрт.

СПОРТ И ДРАМА

С

Драма је могућа зато што је живот отуђен од човека. Она је отуђени облик “играња” од човека отуђене суштине живота. У крајњем, суштина живота задаје се владајућим идеолошким сводом и то постаје призма кроз коју човек види себе и друштво: маскирано ропство, маскирано ништавило, унакажени људски лик, капиталистичко “њихало страве” постаје лили-хип, људи се смеју и плачу над својом судбином…

У позоришту игра се живот, а човек је посматрач. Силе које га у друштву држе у шаци добијају карикатурални облик. Стиче се привид да човек влада њима, да им се супротставља... У ствари, драма је такав “однос” човека према свету који га прикива за постојећи свет. “Добра представаје друга страна лошег живота. Глумци су трагични производ трагичног света. Човек не доживљава суштину свог живота путем животног активизма, већ му се она (за)даје путем “културне сфере” која постаје компензациони механизам, облик стерилисања критичке свести и делатне воље. “Културно” је гледати људску патњу на бини, али је “некултурно” борити се за искорењивање неправде у животу.

Деструкција људског годи малограђанину: она му помаже да се лиши одговорности за опстанак света и да се уљуљка у владајуће безнађе. Позориште не ствара револуционаре, већпублику“. Оно је облик у коме се култура лишава слободарског. Орфеј без Прометеја постаје Нарцис. Све се одвија у виртуелној стварности која, што је реалнија, пружа већу могућност човеку да побегне из свакодневнице.

Позориште, биоскоп, концертна дворана, галерија, црква су облици у којима се институционализује илузорни “свет културе” који се, као „паралелни свет“, ствара у односу према свакодневном безнадежно некултурном свету и који омогућава малограђанину (привидно) бекство из капиталистичког ништавила и обезбеђује му “елитистички” (класни) друштвени статус. 

Природа спорта као драме условљена је улогом коју спорт има у друштву. Он није активистичка интеграција владајуће класе, као што су то биле античке олимпијске игре и средњовековни витешки турнири, већ је “наткласна” појава и као таква увлачење потлачених у духовну орбиту владајуће класе и њихово деполитизовање по принципу panem et circences. Његов смисао је оплодња човека владајућим духом, његово прикивање за постојећи свет, уништење ума, маште, тежње ка бољем свету…

Спортски спектакл је савремена паганска свечаност којом се владајућим односима и вредностима даје судбинска димензија. Он не пружа могућност човеку да се на разумни начин односи према постојећем свету, већ га у потпуности интегрише у постојећи свет. Човек постаје играчка судбине, што значи основних процеса капиталистичке репродукције. У спорту је укинут дуализам стварности и идеала. У њему нема супротности између игре и живота: он представља живот у његовом егзистенцијалном и есенцијалном смислу.

Спорт је аутентични облик играња живота и као такав је његово глорификовање. Са њим се ствара религиозни однос према владајућим вредностима. У спорту се не рефлектује људско, већ је човек средство за обоготворење владајућих односа и вредности. Спорт није безазлена дечија игра, већ ритуално исказивање покорности духу који влада светом и у том смислу највиша религиозна церемонија која има литургијски карактер. У њему доминира сакрална озбиљност. Отуда такав значај има “олимпијска заклетва” (serment olympique): спорт је култ постојећег света, а човек се у спортском ритуалу појављује као симболично отелотворење духа владајућег поретка.  

Спортска представа није глумљење живота, већ је његово репродуковање: у њему се у кондензованом облику појављује суштина капиталистичког света. Рагби, бокс и други крвави спортови непосредни су израз “америчког начина живота” (“american way of life“) који се заснива на беспоштедном социјалном дарвинизму и деструктивном прогресизму – и који постаје планетарни начин живота (“глобализам”).

Спортска драма је аутентични облик играња животау којој је сам живот улог. Спорт је драма без маски, без малограђанских лажи, без измишљених заплета којима се глорификују злочинци и прибавља смисао капиталистичком ништавилу. У њему се одвија сам живот безхуманистичкогиуметничкогзастора. У спорту је легално нанети тешке телесне повреде и убити, сакатити децу, примењиватимедицинске третманекојима се спортисти своде на лабораторијске пацове, стварати од младих фашистичке хорде

Позориште представља кулисе света лажи и злочина; спорт чини његове темеље. На стадиону нема људске дистанце, нема комичног: гладијатори немају право на смех. Све крвавији живот намеће потребу за све крвавијим спортским спектаклима који постају компензација потлаченима за све већу несрећу коју свакодневно доживљавају. “Публика воли мирис крви!” – то језлатно правилона коме се заснива спортски show-business у САД и другим земљамаслободног света “. Спортски стадиони нису направљени за добростојеће малограђане, као што је то случај са позориштем које има елитистички статус, већ за обесправљене радне “масе” и њихову децу која су сведена на “хулигане”.

Модерни стадион настао је са настанком масовног индустријског пролетаријата, у време када су се радници изборили за осмочасовни радни дан – у контексту настојања буржоазије да „колонизује доколицу”  радника и на тај начин спречи њихово политичко организовање и интегрише их у владајући поредак. Стадиони нису предвиђени за “културно уздизање” потлачених, већ за њихово “пацификовање” (деполитизовање) и идиотизовање.

„Спорт је најјефтинија духовна храна за (радне) масе која их држи под контролом.“ – то је најтачнија социолошка (политичка) дефиниција спорта до које је, након Првог светског рата и тадашњих револуционарних збивања у Европи, дошао „отац“ модерног олимпизма, Пјер де Кубертен. Спорт је начин уништавања класне свести и пребацивање борбе са политичког на спортски терен.

Стадиони нису храмови културе, већ ломаче на којима сагорева незадовољство потлачених. То је оно што одређује њихов изглед: стадиони су савремени концентрациони логори за обесправљене. Свуда у капиталистичком свету, где је све већи број људи све сиромашнији а све мањи број људи све богатији, слика је иста: жичане ограде, специјалне полицијске јединице, дресирани пси… Утакмица је повод за пражњење потиснутог бића све обесправљенијег човека, у чему се не огледа људско „зло“, већ патња, очај…

Спортске представе су начин да се критичко-мењалачки потенцијали потлачених претворе у агресију која је усмерена против подмештених „противника“, који припадају истој класи потлачених, и изазове рат између њих. На тој основи стварају се навијачке групе: уместо према владајућем поретку, незадовољство младих усмерава се према другим навијачким групама које су исто тако жртве нељудског поретка. „Навијачке масе“ су облик у коме се дегенерише радничка омладина, а навијачки фанатизам је облик у коме се дегенерише њена критичко-мењалачка свест. Симболи и слогани под којима се млади окупљају не говоре о слободи, братству, миру, сарадњи, љубави... већ имају фашизоидни карактер. „Патриотизам“ без културе је варваризам.

Што се тиче спортских “идола”, они нису борци за слободу, већ  оруђе капитала за обрачун са слободарском свешћу и за интеграцију младих, сведених на навијачку “масу”, у постојећи свет.

Све крвавији сукоби између навијачких група неминовна су последица све тежег положаја младих у свету који се заснива на принципу „Паре не смрде!“, и на све бескрупулознијој манипулацији младима која се заснива на страху да се њихово незадовољство не усмери на рушење владајућег поретка и изградњу новог (праведног) света.

На спортским стадионима свежа планинска вода, која може да пробије све трулију капиталистичку уставу, претвара се у мочвару. Петарде и други навијачки „реквизити“ не изражавају животну радост, већ симболизују уништење. Бакље нису извор светлости, већ су симболични облик спаљивања света у коме нема будућности.

„Интензитет живота“ античког човека условљен је његовим трагичним положајем као „играчке богова“ и тежњом да учини све што је могуће у свом кратком и безначајном животу да би стекао „славу“ и на тај начин се домогао олимпијских висова и вечности. У капитализму „интензитет живота“ условљен је логиком капиталистичке репродукције: постићи што већи резултат (профит) у што краћем року. То је логика која не доминира само на спортској стази, већ која условљава живот човека. У спорту нема сучељавања између живота и људске трагичности. Он је један од најважнијих начина на који капитализам „мири“ човека са постојећим светом у коме је сведен на безименог припадника радно-потрошачке „масе“ : спорт уклања трагично из капиталистичког космоса тако што лишава човека људскости.  

 Sport  i  hrišćanstvo

 

Po hrišćanskoj doktrini ” bog” je stvorio čoveka od prašine i udahnuo mu život u obliku duše. Smisao prolaznog zemalјskog života je oslobađanje duše iz “telesne tamnice” da bi mogla da se “vine ka večnosti”. To odgovara shvatanju da nije kretanje tela kroz fizičko vreme i prostor, već kretanje duha kroz bezvremenski i bezgranični prostor istinsko kretanje.

Za Platona telo je “tamnica (grob) duše”. Po Svetom Avgustinu “bog naređuje duhu, a duh telu”: telesni pokret izraz je duhovnog pokreta. Toma Akvinski smatra da čovek treba da teži da “konzervira svoje zdravlјe” i da “sačuva telo u dobrom stanju”. Ovo je blisko principu “brini o telu, ali ne stvaraj kult tela” (cura del corpo si, culto del corpo no) koji je, u osvit modernog doba, proglasila katolička crkva kao izraz nemoći da se suprotstavi novim tendencijama razvoja sveta.

Filantropi su izokrenuli izvornu hrišćansku dogmu. Rukovodeći se maksimom “Krepak, pobožan, slobodan!” (“Frisch, Fromm, Frei!“) oni u telu ne vide “tamnicu duše”, već “hram svetog duha” (Pestaloci). Što se tiče “hrišćanskih reformatora” – poput Kingslija i Morisa, pape Lava XIII, protestantskog pastora Džemsa Najsmita (“tvorca” košarke), pensilvanijskog biskupa Talbota (koji je izrekao reči: “Važno je učestvovati na olimpijskim igrama, a ne pobediti.” – koje će biti pripisane Kubertenu), opata Didona (od koga je Kuberten preuzeo maksimu citius, altius, fortius) – oni u sportu vide sredstvo za depolitizovanje “masa”, a u sportskim organizacijama saveznika u borbi protiv slobodarskog radničkog pokreta.

U sportu je ukinuta duša i na taj način raskinuta veza čoveka sa “bogom”, a telo je postalo organska i simbolična neraskidiva veza čoveka sa postojećim svetom. Za razliku od Ničea koji, suprotstavlјajući se hrišćanskim “preziračima tela”, u telu vidi izvorište i osnovni uslov “vlastitosti” čoveka, u sportu telo je sredstvo za ukidanje vlastitosti čoveka i za njegovo potpuno uklapanje u postojeći svet. Tomas Arnold je od sporta stvorio sredstvo za stvaranje kulta “mišićavog” tela i karaktera koji odgovara prirodi kapitalističkog društva, ali je na njega nasadio hrišćanski moralizam (“mišićavi hrišćani”). Moderni olimpizam, koji je najcelovitije uobličen u Kubertenovim spisima, odbacio je normativnu sferu i postao kult postojećeg sveta u čistom smislu: sport je kruna pozitivističke misli koja nastoji da prikuje čoveka za postojeći svet.

Po hrišćanskoj doktrini lјudi nisu “rivali” već “braća”. Otuda u njoj dominira princip “lјubi bližnjeg svog”, što znači pokret čoveka ka čoveku – koji je pokret čoveka ka “bogu” kao istinskoj lјudskosti – umesto pokreta čoveka protiv čoveka, kao što je to u sportu, koji podrazumeva nanošenje teških telesnih povreda i ubistvo. Po olimpijskoj doktrini, čovek nije biće koje je “bog” stvorio “po svome liku”, već je “lenja životinja” (Kuberten) u kojoj putem  nesputane borbe za dominaciju i putem principa “većeg napora” treba razviti borilačku volјu i na taj način stvoriti nad-zver.

U hrišćanstvu dominira ideja transcendencije, izražena u “bogu”, dok je sport pozitivistički kult kojim se nastoji obogotvoriti postojeći svet: sport predstavlјa vrhunac “modernog” paganizma. Hrišćanstvo teži višem – sport teži većem. U njemu je obogotvoren “progres” u kome dominira apsolutizovani princip učinka (profita) koji ima kvantitativnu dimenziju.

Za razliku od sporta, u hrišćanstvu je uspostavlјena borba između dobra, koje je oličeno u “bogu”, i zla, koje je oličeno u “đavolu”. Krst simbolizuje raskrsnicu: na čoveku je da izabere da li će krenuti “putem dobra”, ili “putem zla”.

Za razliku od hrišćanskog “raja” gde dominiraju vrednosti koje su suprotnost postojećem svetu i koje pružaju mogućnost da se uspostavi kritički (ne i menjalački) odnos prema njemu, sport je projekcija vladajućih odnosa i vrednosti i kao takav je ukidanje kritičke distance prema svetu i utapanje čoveka u njega. Umesto iluzornog “sveta sreće” koji, ukoliko živi životom pokornog hrišćanina, čeka čoveka posle smrti, nudi se igra koja je “oaza sreće” (Fink) i kao takva “raj na Zemlјi”.

U sportu je odbačena hrišćanska “krotkost”: kult mišićavog tela i borilačkog karaktera služi za stvaranje kulta ovozemalјskog života: večnost se sa “neba” prenosi na zemlјu. Od “mišićavih hrišćana” ostaju mišići i nezajažlјiva gramzivost koja postaje motorna snaga “progresa”.

Umesto hrišćanske skromnosti i smernosti, u sportu dominira duh agresivnog elitizma i nadmenosti; umesto duha pokornih – duh gospodara; umesto asketizma – pohlepa; umesto kulta duha – kult mišićavog tela; umesto stremlјenja ka “drugom svetu” – obogotvorenje postojećeg sveta; umesto greha i iskuplјenja – ukidanje moralnog rasuđivanja i odgovornosti; umesto hrišćanskog “bogočoveka” – sportista-robotizovani gladijator postaje obogotvorenje pozitivnog čoveka; umesto hrišćanske depersonalizovane duše – stvara se depersonalizovano (robotizovano) telo…

U sportu vladaju principi: „čovek je čoveku vuk“ (homo homini lupus) i „borba svih protiv svih“ (bellum omnium contra omnes), „u zdravom telu zdrav duh“ (mens sana in corpore sano), „borbeni duh u mišićavom telu“ (mens fervida in corpore lacertoso), „brže, dalјe, snažnije“ (citius-altius-fortius) – koji su suprotni hrišćanstvu i koji su utemelјeni u poretku koji se zasniva na privatnoj svojini i atomizovanom (malo)građaninu.

Uprkos tome što insistira na privatnoj svojini kao “svetoj” instituciji, crkva se zasniva na kolektivnoj svojini i na kolektivističkom duhu koji je blizak komunističkom principu “svako prema mogućnostima, svakom prema potrebama” (Marks). Nije “vera u boga”, već je kolektivna svojina ona konkretna integrativna spona koja sprečava raspad crkve, do čega bi neminovno došlo kada bi u crkvi “sveta” privatna svojina postala vladajući oblik svojine.

Uspostavlјanje rigidnog dualizma tela i duha, s tim što je telo podređeno duhu, predstavlјa jednu od najvažnijih dodirnih tačaka između sporta i hrišćanstva. U tom kontekstu obe ideologije instrumentalizuju telo i u njemu vide sredstvo za ostvarivanje “viših” cilјeva. Dok je u hrišćanstvu telo oruđe za ostvarivanje “božije volјe”, u sportu ono je svedeno na sredstvo za ostvarivanje “progresa” koji se svodi na ostvarenje strateških interesa vladajućeg poretka.

U sportu odnos prema lјudskom telu blizak je onom koji će Dekart uobličiti u svojoj mehanicističkoj filozofiji telesnog, s tim što je on posredovan apsolutizovanim principom učinka koji uslovlјava razvoj (sado)mazohističkog karaktera. Za razliku od hrišćanskog meditativnog aktivizma koji insistira na askezi i vodi sputavanju i odumiranju telesnih funkcija (klečanje je najautentičniji hrišćanski telesni stav), sportski aktivizam (koji se zasniva na apsolutizovanom principu “većeg napora” kome odgovara maksima citius, altius, fortius) vodi neograničenom intenziviranju telesnog napora i time do potiskivanja, degenerisanja i uništavanja duhovnosti – osnova religioznosti, što znači same mogućnosti “dolaženja do boga” – i pretvara čoveka u puku materiju koja ima mehanički oblik.

Obezduhovlјeni i instrumentalizovani čovek, sveden na “sportistu”, postaje pojavni oblik destruktivnog kapitalističkog ništavila.      

 

Noviji tekstovi

Poslednji Komentari

Arhiva

Kategorije

Meta Linkovi

Pratite Ducijev rad i na fejsbuku